DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ochočení morčete

Vítejte na stránce morce.websnadno.cz v sekci Ochočení morčete

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

Povaha

19. dubna 2008 v 15:40 |  Ochočení morčete

Morčata jsou vcelku klidná zvířata. Nejsou vůbec tak aktivní (jako třeba křečci) a mají rádi svůj klid. I přesto si někdy zaběhají, můžou však zlenivět tak, že když je položíte na zem, ani se nepohnou (to by se nemělo stát !!).
Morčata jsou velcí mazlíci, ale jsou dosti plachá. Je to proto, že mají v přírodě hodně nepřátel. Ovšem pokud budete trpěliví, morče ochočíte tak, že se bude lekat minimálně (až skoro vůbec ne)...to je moje zkušenost.
 
 
 
 
 
 

Výchova morčete

19. srpna 2007 v 16:27 | Inka |  Ochočení morčete
Morčátka se stejně, jako některá další zvířátka, dokáží naučit poslušnosti. Stačí troška trpělivosti a můžete morče naučit poslouchat na jméno, naučit ho používat morčecí záchod a bez problému ho naučit, aby vám neuteklo v době, kdy ho necháte např. ve volné přírodě puštěné.
Chcete, aby vaše morče reagovalo na vlastní jméno? Od malička na něj volejte stále stejným jménem, které mu dáte. Morče si pomalu začne zvykat, kdykoliv ho potom uslyší, tak zbystří. Až si na jméno opravdu zvykne, rádo za vámi přiběhne, nebo začne kvíkat... Ovšem ne vždy se zadaří morče na jméno naučit. Pokud máte v jedné kleci nebo v jednom akváriu dvě a více morčat, je to složitější. Můžete postupovat jako v případě, že máte pouze jedno morče, ale to pak budou všechna morčata poslouchat na jedno jméno :), ale také samozřejmě počítejte s tím, že se některá morčata na jméno poslouchat nikdy nenaučí.
Chcete, aby vaše morče neuteklo "při procházce"? Vyhlídněte si místo, kde bude mít morče klid, kde ho nebudou rušit hlasité zvuky, štěkot psů apod. Nejlépe uděláte, pokud máte zahradou a k tomu všemu je tam klid a krásná atmosféra. Prvním krokem si vezměte morče ven i s klecí, oddělejte spodní část a klec s morčete položte na místo, kde bude mít morče možnost se napást čerstvé trávy. Můžete takto brát morče ven často, bude si zvykat a až si budete jistí, že se nebude pokoušet utéct, můžete ho volně pustit, ale raději vždy pod vaším dozorem. To i v případě, že by morče bylo opravdu na 100 % naučené, že nesmí utéct. Kdykoliv se může cokoliv přihodit, u morčete se do chvilky může objevit kočka (pokud ne vaše, tak cizí), morče se může v okamžiku něčeho vylekat apod. A co by se stalo, kdyby vám morče začalo utíkat? Budete se za ním muset rozběhnout a své morčátko si chytit - ale vždy opatrně a tak, abyste ho nevyděsili!
Chcete, aby vaše morče používalo vlastní záchod? Morčecí záchod si obstaráte snad v každém zverimexu. Nejlepší je, učit morče na vlastní záchod už od malička. Budete potřebovat mnoho trpělivosti, než se morče na vlastní záchod naučí chodit, může to trvat dny, týdny i měsíce. Morčecí záchod umístěte do čerstvě vyčištěné klece (akvária) a každý bobek do něj dávejte. Morče by mělo přijít na to, kam jeho bobky patří. Pro vás je tato poslušnost určitě náročná, protože morče denně "vyprdne" opravdu mnoho bobků. Je to spíše záležitost pro ty, co si opravdu na čistotě svého mazlíčka potrpí a věnují se mu ze všech sil.
zachod

 

 

 

 

 

Braní morčete

16. srpna 2007 v 17:36 | Inka |  Ochočení morčete

1.Jednu ruku mu zasuňte pod břicho a zadní končetiny(tím podepřete nohy).Druhou ruku pod přední končetiny.Pak morče zvedněte.
Nošení morčete:Morče držte vzpřímeně na svém hrudníku.Jednou rukou mu podepřete zadeček,druhou ho přidržujte na zádíčkách aby vám neupadlo.

 

 

 

Morče a králík + jiná zvířata

13. srpna 2007 v 16:40 | Inka |  Ochočení morčete

Většina lidí co žili na vesnici si vzpomíná, že ke králíkům byla přidávána morčata. Bylo to proto ,že morčata vychytají spoustu nemocí ,které by mohly vlézt na králíky. Snad od těch dob se morčata hodně spojují s králíky. Někde píší že morče a králík jsou dobří kamarádi ,ale já mám jiný názor.
Morče je hlodavec ,kdežto králík je hrabavec.Jsou tedy rozdílných kultur a odlišují se i chováním.Morče olizuje třeba když chce vodu, králík olizuje když projevuje lásku.Už chápete??Je to vlastně takové kamarádství z nouze. Morče píská a králík mu nemůže rozumět,králík morče olizuje a diví se proč mu to morče nevrací.Neumí spolu mluvit, neumí se bavit. Ale jsou spolu, protože jim nic jiného nezbývá.Proto je lepší když už máte 2 králíky a 2 morčata nebo alespoň dvě morčata.Protože králík je větší pohodář. Morče ale ne a na to prosím berte ohledy.


Jinak morče není vůbec agresivní zvíře a snese se i s ostatními domácími mazlíčky. Musíte spíše dávat pozor na té druhé straně.

 

 

 

Samička nebo sameček?

13. srpna 2007 v 12:15 | Inka |  Ochočení morčete

Každý se rozhoduje jestli si koupí samičku nebo samečka proto vám zde udám několik údajů.

SAMIČKA:
+ Je hodná, přítulná, snáší se s ostatními samicemi, nesmrdí.

- může být březí (pokud byla v kleci se samcem),může se s ní vyklubat sameček (v mládí mají podobné pohlavní orgány)

SAMEČEK
+ Je ještě přítulnější a mazlivější než samička, snáší se se samičkami na které je velice hodný

- asi do 10 měsíců smrdí(pak by se to mělo zlepšit...podle mých zkušeností se tak stalo), po vykastrování více žere(myslím,že toto je velice nezávadný problém), v období dospívání se nesnese se samci, můžou se prát.

Zde se asi většina lidí zastaví a rozhodne se pro samičku.Ano tohle jsme udělali i my.Jenže pak se ze samičky vyklubal sameček :-D .Opravdu potvrzuji,že v dopívání smrděl, ale teď už to není vůbec tak strašné (opravdu se to o dost zlepšilo) a navíc jsme si zvykli :-D

Ve článku KOLIK SI JICH POŘÍDIT si přečtěte více o jejich soužití ,když se rozhodnete mít jich více.

 

 

 

 

Ochočení morčete

12. srpna 2007 v 19:48 | Inka |  Ochočení morčete

Zkušenosti s naším morčátkem:
Náš Vikinek k nám přišel ,když se slavili ségřiny narozeniny.Byl vystrašený a malilinkatý.Jaké překvapení však bylo ,že když jsme ho pustili na koberec začal si to všude zkoumat a očichávat.Nás se ale moc bál a nenechal se pohladit.Bohužel jsme si morče pořídili tak narychlo, že jsme pro něj neměli žádnou klec a tatínek mu nechtěl kupovat jen tak nějakou ze zverimexu.A tak mu začal stavět vlastní dřevěnou klec. Udělal mu dvě patra a Vikinek si svůj domov okažitě oblíbil.Pořád byl ale plachý a bál se.A tak jsme se i přes to veliké pokušení ho pohladit rozhodli ,aby si první začal zvykat na náš hlas.

Moc dlouho jsme to nevydrželi ,ale co jsme vydrželi doteď je nebrat si ho do ruky.Začali jsme to dělat jiným způsobem.Klekli jsme si na zem a na kolena si položili nějaký pamlsek....Vikinek se ze začátku neodvážil , ale po chvilce už k nám na klín skákal i když jsme tam nic neměli.Někdy se pomazlil a někdy zase pohoršeně slezl na zem.Stejným způsobem to můžete dělat tak , že si sednete na křesl , natáhnete nohy a zamáváte pamlskem.Morče k vám hned přileze.Jenom pozor, aby neupadlo.

A v současné době, kdy ho máme asi 8 měsíců se už nechá hladit a chytat....Když ho chytíme tak se rozvalí a nechá se spokojeně hladit :-D

Jak tedy postupovat:
Na morčátko by jsme měli nejprve jenom mluvit,povídat si s ním a občas ho jemně pohladit rukou.Dávat mu z ruky pamlsky,aby si zvykl,že ruka mu neublíží.Nezapomeňte , že když chcete morče pohladit první mu musíte dát očuchat ruku jinak by vaše hlazení mohl brát jako útok na něj.Morče by si na vás mělo pomalu zvykat.

Moje zkušenost:
Morče není jen tak nějaké důvěřivé zvířátko a proto svou důvěru nesvěřuje jen tak někomu.Když už se od vás nechá pohladit v kleci je to pokrok.Dlouho mu ale trvá než se začne nechat hladit i na jiných prostorech.My jsme ho například strašně dlouho nemohli pohladit v obyváku na koberci.Teď už je to lepší ,ale občas ještě uskočí.Proto nelamte hned hlavu , když se morče ani po pěti měsících nenechá stále pohladit.Je to individuální.Náš Vikinek se nechal "ochočit" až po 6 měsících.Musíte mít hlavně spoustu trpělivosti. :-)